Auckland Museum Home

Cenotaph

Search Results 
Need Help? click here to read the tips on searching.   click here to search other Collection Databases.  
Displaying 1 Record  Refine Search
Printable Record
Record Detail
Full Name: Barton Wicksteed
Rank Last Held: Major
Forename(s): Barton
Surname: Wicksteed
War:
  • World War II, 1939-1945
  • Korean War, 1950-1953
Serial No.: 33682
Gender: Male
Date of Birth: 29 May 1910
Place of Birth: Stratford, Taranaki, New Zealand
First Known Rank: Lieutenant Colonel
Occupation before Enlistment: Teacher
Next of Kin: Mrs E Wicksteed (wife), Grand Hotel, Wellington, New Zealand
Marital Status: Married
Body on Embarkation:
  • Second New Zealand Expeditionary Force (2NZEF), 3rd Division (IP)
  • Kayforce
Embarkation Unit:
  • 3 Division Artillery
  • Royal New Zealand Artillery
Nominal Roll Number: WW2 9
Page on Nominal Roll: WW2 425
Other Units:
  • Regular Force 1928-45
  • 2 New Zealand Expeditionary Force 1942-44
Last Unit Served: Royal New Zealand Artillery, 16 Field Regiment
Place of Death: Korea
Date of Death: 4 August 1952
Age at Death: 42
Year of Death: 1952
Cause of Death: Killed on active service
Cemetery Name: United Nations Cemetery, Pusan, Korea
Biographical Notes:
  • Served with Regular Force 1928-45
  • 3 New Zealand Expeditionary Force 1942-44 (Pacific)
  • Served with Kayforce 1951-52
  • Served as Deputy Adjutant and Quartermaster-General (British Commonwealth Forces Korea) 2 April 1951 - 4 August 1952
  • "At Pusan, several New Zealanders were under BCFK Sub-Area command, for example, the ordnance personnel and provosts, who were integrated into British units. A New Zealander, Major Barton Wicksteed, a former regular officer who had joined Kayforce from England, was also serving at Taegu as BCFK deputy-adjutant and quartermaster-general." (McGibbon 1996, Vol. 2, p. 194)
  • "Major Wicksteed, the deputy adjutant and quartermaster-general in HQ Britcom Korean Base, was still stationed at Taegu, where he also commanded the British Liaison Detachment at 8th Army Headquarters. Following his death in August 1952, Major Trevor Atchley and Major Alan Cooper successively would also hold his appointment." (McGibbon 1996, Vol. 2, p. 276)
Further References:
  • Ian McGibbon, New Zealand and the Korean War, Volume II: Combat Operations, Oxford University Press, Auckland, 1996, pp. 194, 276, 371, 393, 413.
  • New Zealand in the Korean War. NZHistory online. URL: http://www.nzhistory.net.nz/war/korean-war
Sources Used: Second New Zealand Expeditionary Force Nominal Roll No. 9 (Embarkations from 1st July, 1942 to 31st December, 1942)
Displaying 1 Record  Refine Search
Printable Record